Opasnosti od električne energije
Struja je izuzetno korisna, koristimo je za pokretanje mnogo stvari u našem svakodnevnom životu: osvetljenje, grejanje, pranje, kuvanje i u modernim automobilima. Bez električne energije naš život bi bio mnogo teži. Ona ima niz prednosti, ali ima i značajan nedostatak jer predstavlja opasnost po čoveka zbog mogućnosti strujnog udara, koji može izazvati smrt.
Zato sa strujom nema šale! Hajde da se upoznamo s osnovnim pravilima ponašanja kada smo u kontaktu s njom.
Električna energija do nas dolazi kroz električne instalacije: dalekovode, trafostanice, kablove, utikače i dr. Priključivanjem aparata i punjenjem baterija napajamo ih strujom i omogućavamo njihov rad.
Električna energija takođe može biti opasna kada se zloupotrebljava.
Naučno objašnjenje za strujni udar glasi - nastaje kada se čovek (ili bilo koje živo biće) nađe u zatvorenom kolu naizmenične električne struje napona većeg od 50 V. Druga opasnost javlja se pri kontaktu s provodnikom/aparatom pod naponom. Tako svojim telom čovek zatvara kolo električne struje i dolazi do strujnog udara.
Ono što je nama važno da znamo je da - ukoliko se dogodi da kroz telo prođe previše električne struje, to vas zaista može povrediti! Ustvari, ljudi svakog dana umiru od strujnog udara. Zbog toga je važno da znamo kako bezbedno da koristimo električnu energiju.
Nepravilno ponašanje:
- Nikada ne stavljajte prste ili druge predmete u utikač.
- Držite metalne predmete dalje od utikača i električnih aparata.
- Nikada ne izvlačite aparat iz utikača držeći ga za kabl.
- Klonite se trafostanica i dalekovoda.
- Nikada ne dodirujte i ne penjite se na drveće u blizini dalekovoda.
- Nikada nemojte da letite zmajevima u blizini dalekovoda.
- Nikada ne dodirujte velike metalne trafostaice sa znakovima upozorenja.
- Ne koristite električne uređaje blizu vode.
Nestručno popravljanje:
Veoma je važno da prilikom popravke nekog električnog uređaja, sijalice, utikača ili drugih električnih instalacija isključimo osigurače i time prekinemo dovod struje.
Neispravni uređaji i kablovi pod naponom:
Ako struja prolazi kroz žicu, a plastični ili gumeni pokrivač žice je oštećen, dodirivanjem vas može udariti strujom. Slično je i za električne uređaje - ako su oštećeni i vire im žice mogu biti opasni.
Ne mešajte struju i vodu
Voda zaista dobro provodi struju.
Zapravo, zato ljude tako lako može da udari struja - naša tela su uglavnom voda.
Kad električnu žicu ili uređaj stavite u vodu ili je dodirnete, to može izazvati kretanje struje kroz vodu, što je čini vrlo opasnom. U stvari, čak i dodirivanje vode može učiniti da vas udari struja. Da stvar bude gora, električni uređaji koji normalno rade mogu se čudno ponašati u kontaktu s vodom - pa čak i bez oštećenih žica i dalje može doći do strujnog udara.
Kako se zaštititi od električne struje?
Obaveznom preventivom protiv udara električne struje, koja se sastoji od:
- Izbegavanja svih okolnosti pod kojima može doći do strujnog udara.
- Kućišta svih električnih aparata i uređaja treba da budu uzemljena.
Uzemljenje je veza između električnih instalacija u kući i tla (zemlje). Ovo se radi kako bi se sprečilo nastajanje opasno visokog napona u slučaju kvara.
Poželjno je da čovek kada radi sa strujnim kolom bude izolovan od strujnog kola:
- izolacionom (gumenom) obućom
- rukavicama
- alatom s izolacijom (gumenom ili plastičnom)
- zaštitnim naočarima zbog varnica.
Električna energija pokreće planetu. Od mobilnih telefona, televizora, automobila, vozova, pa i svemirskih brodova do naših tela - električni impulsi koji putuju našim nervnim sistemom prenose informacije od mozga i srca do drugih delova organizma i pomažu mu da skladno funkcioniše.
Kada naučimo da pažljivo koristimo struju, neće biti velikog rizika po naše zdravlje.